Strona głównaKupno mieszkaniaInwestycja w nieruchomości

Inwestycja w nieruchomości

Rok 2022 mija pod znakiem rosnącej inflacji i wywindowanych stóp procentowych. Na rynku nieruchomości widać wyraźnie wyhamowanie. Przede wszystkim w przypadku transakcji dokonywanych za pomocą finansowania zewnętrznego. Jedni uważają, że inwestycja w nieruchomości długoterminowo wciąż jest bardzo intratną działalnością inni wskazują, że ceny w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły o kilkadziesiąt procent i obecnie znajdujemy się na górce co oznacza, że raczej nie jesteśmy w idealnym momencie na zakupy. Czy zatem inwestycja w mieszkania dalej się opłaca? Jakie są alternatywy?

Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Na pewno inwestowanie w nieruchomości dzisiaj jest trudniejsze niż wcześniej. Przede wszystkim z uwagi na znacznie wyższe oczekiwania banku względem osoby, która chce się wspierać finansowaniem w postaci kredytu hipotecznego. Innymi słowy, klienci banków mają znacznie mniejszą zdolność kredytową co sprawiło, że popyt na kredyty hipoteczne spadł o kilkadziesiąt procent (według niektórych danych w II kwartale 2022 roku nawet o ponad 80% w stosunku do analogicznego okresu z roku 2021). Wydawać by się mogło, że to musi oznaczać totalne zahamowanie i zamrożenie rynku nieruchomości. Tymczasem wprost przeciwnie – rok 2022 to nie tylko wzrosty stóp procentowych, lecz także migracja milionów osób z Ukrainy do Polski co ma niebagatelny wpływ na popyt na najem. W efekcie rekordowo drogie mieszkania wciąż mogą dawać przyzwoite kilka procent zysku.

Prognozy na przyszłość? Niewielka korekta i wzrost znaczenia transakcji gotówkowych

Czy jednak kilka procent zysku to coś co satysfakcjonuje inwestora przy inflacji przekraczającej 15%? Z jednej strony pytanie jest retoryczne z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że wraz z inflacją może rosnąć wartość samej nieruchomości i przy takich założeniach zakup nieruchomości na wynajem wydaje się być dobrym parasolem ochronnym dla oszczędności. Trzeba jednak mieć na uwadze, że cena nieruchomości niekoniecznie musi rosnąć. Obecnie na rynku coraz głośniej mówi się o tym, że ceny mogą nawet nieznacznie spadać – różnice prawdopodobnie nie będą zbyt mocno wyraźne w przypadku małych kawalerek lub dwupokojowych nieruchomości. Natomiast w przypadku dużych, nieco droższych od średniej mieszkań korekta cenowa jest coraz bardziej realnym scenariuszem. Poza tym, z uwagi na stale rosnące wymagania wobec kredytobiorców należy się spodziewać, że będzie rosła rola klienta gotówkowego.

Wynajem lokali użytkowych

Jaka jest alternatywa dla inwestowania w mieszkania? Ciekawym pomysłem są lokale użytkowe. Niekoniecznie muszą to być powierzchnie biurowe. Mogą to także być lokale gastronomiczne, usługowe, magazyny oraz różnego rodzaju powierzchnie handlowe. Umiejętnie dostosowując lokal do potrzeb potencjalnego najemcy można uzyskać ROI znacząco przewyższające to co można uzyskać z wynajmu lokalu mieszkalnego. Kreatywność o dobre wyczucie potrzeb niszowego klienta to bez wątpienia ciekawa idea na poszukanie przewagi konkurencyjnej na bardzo gęstym rynku nieruchomości.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne