Strona głównaBudownictwoCzym jest więźba dachowa i ile kosztuje?

Czym jest więźba dachowa i ile kosztuje?

Więźba dachowa to element niezbędny. Jest ona drewnianym szkieletem dachu, na którym mogą zostać zamontowane jego kolejne części. To konstrukcja, która musi być wykonana z wielu elementów, by obciążenia z pokrycia dachowego mogły przenieść się na konstrukcję ścian nośnych. Podstawowym elementem jej wykonania są wiązary dachowe. Sprawdź, co warto wiedzieć o więźbie dachowej i jaki jest jej koszt.

Co trzeba wiedzieć o więźbie dachowej

Bez więźby nie ma możliwości bezpiecznego ułożenia kolejnych konstrukcji dachowych. Istnieją więźby złożone z litych elementów drewnianych oraz prefabrykowane – scalane w fabryce przed montażem na budynku. Jednak w Polsce wciąż najpopularniejszy i najbardziej sprawdzony jest pierwszy typ.

Wśród odmian więźby dachowej możemy wymienić więźbę krokwiową, krokwiowo-jętkową oraz płatwiowo-kleszczową. Pierwsza z nich jest najprostsza, ma jedynie dwa punkty oparcia. Stosuje się ją na dachach o rozpiętości mniejszej niż 7 m. Więźba krokwiowo-jętkowa jest odpowiednia dla dachów o rozpiętości 7-11 m, a płatwiowo-kleszczowa – powyżej 11 m. Jeśli dana konstrukcja jest wymagająca, można łączyć kilka rodzajów więźby. Powstaje ona z dobrej jakości drewna, najczęściej sosnowego lub świerkowego, a czasem z jodły lub modrzewia.

Koszt więźby dachowej

Wydatek jest uzależniony od kilku czynników. Pierwszy to oczywiście cena ustalona przez firmę wykonującą więźbę. Wiele zależy również od cen w danym regionie. Ponadto koszt uzależniony jest od tego, jak skomplikowana jest konstrukcja. W przypadku trudniejszej budowy, za więźbę trzeba zapłacić więcej, tak samo jak podczas montażu na budynku o dużej powierzchni.

Więźba dachowa jest jednak elementem tak ważnym, że nie wolno na niej oszczędzać. Wybierając solidną konstrukcję i doświadczoną ekipę możemy uniknąć zawalenia się budynku oraz innych niebezpiecznych sytuacji wynikających z uszkodzenia więźby. Na koszt składają się oczywiście materiały i robocizna. Cena różni się także w zależności od tego, czy dach jest dwuspadowy, czterospadowy czy wielospadowy. W przypadku tego ostatniego koszty położenia więźby będą największe i najtrudniejsze do oszacowania.

Więcej na temat więźby dachowej na http://fachowydekarz.pl/czym-jest-wiezba-dachowa-i-ile-kosztuje/

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne