Nie od dziś wiadomo, że zakup mieszkania to jeden z najpewniejszych i najbardziej stabilnych sposobów na ulokowanie gotówki. Rynek nieruchomości, tak samo jak każda inna branża, ma lepsze i gorsze okresy, ale wahania pomiędzy nimi nie są wyjątkowo dotkliwe. Decydując się na zakup nieruchomości należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym uda nam się uniknąć niepowodzenia inwestycji.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania?
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas oględzin nieruchomości na sprzedaż, jest stan ogólny całego budynku. Zakup mieszkania wiąże się bowiem nie tylko z koniecznością zapoznania się z jego stanem, ale także ze stanem technicznym całego budynku. Ważne jest też, aby zwrócić szczególną uwagę na to, kto zarządza budynkiem i jakie inwestycje planuje przeprowadzić w przyszłości.
Nawet jeśli kupujemy mieszkanie świeżo po remoncie, nie oznacza to, że unikniemy dalszych inwestycji w niedalekiej przyszłości. Dotyczy to szczególnie właścicieli mieszkań kupionych na rynku wtórnym. Jeśli jesteśmy zainteresowani mieszkaniem w starym budynku, a nie dysponujemy odpowiednią wiedzą na tematy związane z budownictwem, powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca, który profesjonalnie oceni stan techniczny budynku.
Zakup mieszkania – rynek wtórny czy nieruchomość od dewelopera?
Zakup mieszkania z rynku wtórnego czy od dewelopera? – to pytanie zadaje sobie każdy, kto przymierza się do ulokowania swoich środków w nieruchomości. Jak się okazuje, jednoznaczna odpowiedź na to, które rozwiązanie jest lepsze, po prostu nie istnieje. Zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z pewnego rodzaju ryzykiem. W takiej sytuacji konieczne jest nie tylko zapoznanie się ze stanem technicznym mieszkania, ale także ze stanem całego budynku.
Z drugiej strony, zakup mieszkania od dewelopera nie gwarantuje wysokiej jakości wykończenia. Niestety w ostatnich latach dość zauważalny stał się niechlubny trend, który polega na budowie jak największej ilości mieszkań przy jak najniższych kosztach. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich deweloperów, ale nie trudno znaleźć takich, którym bardziej niż na wysokiej jakości wykończenia, zależy na szybkim zysku. Bez względu na to, na jakie mieszkanie się zdecydujesz, pamiętaj, aby przeprowadzić szczegółową analizę stanu technicznego całego budynku i zapoznać się z planami inwestycyjnymi, które mają mieć miejsce w niedalekiej przyszłości.
Zakup mieszkania pod inwestycje
Jeśli zależy Ci na ulokowaniu gotówki w bezpiecznym miejscu, zakup mieszkania jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Inwestowanie w nieruchomości to od wielu lat najbezpieczniejsza forma lokowania środków. Kupując mieszkanie możesz od razu myśleć o profitach, które możesz czerpać z jego posiadania. Zakup mieszkania pod inwestycje wiąże się, rzecz jasna, z pewnym ryzykiem.
Ogromne znaczenie ma to, komu i w jakiej formie chcesz wynajmować mieszkanie. Wynajem długoterminowy z pewnością wiąże się z mniejszym ryzykiem i jest w stanie zapewnić Ci stały, dodatkowy dochód. Z kolei wynajem krótkoterminowy to opcja dla tych, których nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej, pod względem turystycznym, lokalizacji. Takie przedsięwzięcie z reguły cieszy się większym zainteresowaniem, ale jest ono nieregularne i uzależnione od czynników zewnętrznych. Oprócz tego zakup mieszkania pod wynajem krótkoterminowy wiąże się z koniecznością przeprowadzania regularnych remontów i renowacji. Niestety właściciele nieruchomości przeznaczonych pod wynajem krótkoterminowy, muszą liczyć się z koniecznością przeprowadzenie ewentualnych prac renowacyjnych.